Posiadanie kominka w domu nie musi być tylko i wyłącznie estetycznym aspektem domu. Dzięki niemu możemy również zadbać o ciepło w całym domu, poprzez wyrób odpowiedniego wkładu. Warto jednak dodać, że polskie przepisy regulują kwestię ogrzewania i kominek nie może stać się jednym źródłem ciepła, ponieważ należy do niego sukcesywnie dokładać opał. Kominki bielsko możemy podzielić na dwa typy rozprowadzania ciepła: system z płaszczem wodnym oraz system dystrybucji gorącego powietrza (DGP).
Decydując się na jeden z powyższych systemów musimy pamiętać, aby rozwiązanie ogrzewania pasowało z technologią w jakiej zostanie wzniesiony budynek oraz z innymi instalacjami. Kominki bielsko z płaszczem wodnym są zaopatrzone w korpus który ma dwie ścianki, pomiędzy którymi leci woda, która jest głównym materiałem grzewczym. Ogień nagrzewa wodę, która następnie wędruje do wymiennika płytowego, który łączy kominek z drugim układem np. z kotłem gazowym. Następnie on oddaje ciepło do całego obiegu grzewczego. Sposób działania takiego systemu jest taki sam jak przy kotłach grzewczy na paliwo stałe.
Ciepło w takiej instalacji może być oddawane do pomieszczeń przez kilka godzin. Pompa jest urządzeniem który wymusza przepływ wody po obiegu, więc to rozwiązanie wymaga użycia energii elektrycznej. Warto dodać, że kominki bielsko z płaszczem wodnym mogą przygotowywać ciepłą wodę użytkową, gdy do korpusu będzie przymocowana specjalna wężownica. Ponadto przepisy umożliwiają nam przyłączenie kominka bezpośrednio do instalacji zamkniętej. Wtedy musimy zadbać o to, aby znajdowały się z w nich zabezpieczenia termiczne oraz wężownica schładzająca. Dzięki tym rzeczom woda nie zagotuje się.
Pracę takiego kominka możemy regulować sami lub będzie ona wykonywana automatycznie. Jeżeli chodzi o ręczne sterowanie tym systemem, to mamy jedynie wpływ na ilość dostarczanego powietrza do kominka, poprzez co intensywność spalanego materiału może być zwiększana lub zmniejszana. Przy sterowaniu automatycznym, regulacja spalania jest wykonywana przez termostat. Te kominki bielsko wymagają zastosowania obudowy, ponieważ instalacja kominkowa jest dość rozbudowana. Taka obudowa pochłania trochę miejsca, ale odpowiednie dopasowanie stylu pozwoli na wkomponowanie się kominka w całość pomieszczenia.
Sam wkład musi być odpowiednio zaizolowany wełną mineralną z warstwą folii aluminiowej, by obudowa zbytnio się nie przegrzewała. Kominki bielsko przeważnie są obudowywane granitem, marmurem, cegłą klinkierową czy też kamieniami naturalnymi. Bardzo ważnym aspektem przy wyborze materiału do obudowy jest fakt by materiał ten był niepalny.