Stare kategorie

Systemy kominowe

Drugim systemem który można zastosować to kominki bielsko z systemem dystrybucji gorącego powietrza DGP. Główną zasadą takiego systemu jest doprowadzenie ciepłego powietrza do poszczególnych pomieszczeń w sposób grawitacyjny (poprzez konwekcje) lub w sposób wymuszony. Prosty system grawitacyjny jest systemem niezawodnym, ponieważ nie wymaga dostarczania do niego energii elektrycznej. Jednak jest to dość słaby system, ponieważ może on dostarczyć ciepło tylko na odległość do 3 do 4 metrów w stosunku do kominka.

W przypadku dużych domów ten system nie sprawdza się. Za to wymuszony obieg ciepła daje nam większe efekty, ponieważ może być stosowany nawet do 10 metrów. Anenostaty umożliwiają rozprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Jednak występują w nim również wady. Nie można za jego pomocą uzyskać ciepłej wody użytkowej, a sama regulacja temperatury w pomieszczeniach nie należy do łatwych zadań, ponieważ jest nie zbyt dokładna. Warto też dodać, że na taki system powinniśmy się zdecydować gdy jesteśmy w trakcje realizacji budowy domu, by uniknąć kucia w ścianach i montowania kanałów grzewczych. Sposób DGP jest droższy niż grawitacyjny ze względu na konieczność zakupu aparatu nawiewnego.

Kominy bielsko pełnią funkcję oprowadzania spalin z kotła, kominka, kuchni węglowej czy też kozy. Jego usytuowanie zależy od projektu budynku jak również ilość w jednym domu. Może on znajdować się w środku budynku, gdzie tylko jego najwyższa, a zarazem zewnętrzna część będzie widoczna lub też komin może stykać się tylko jedną swoją ścianką z elewacją budynku. Kominy bielsko które mają odprowadzać spaliny z kotłów gazowych i olejowych muszą być przede wszystkim kwasoodporne, a żaroodporne przy odprowadzaniu spalin z kominków i kotłów gazowych.
 
Komin musi zostać sprawdzony przez osobę z uprawnieniami mistrza kominiarskiego oraz przez niego odebrany. Warto pamiętać, że kominiarz co roku powinien dokonywać sprawdzania komina oraz jego czyszczenia, więc powinno się wykonać możliwie stały dostęp do kominów. Sam komin jest to cześć instalacji która składa się z poszczególnych przewodów odprowadzających odpowiednio dym, spaliny oraz przewodów wentylacyjnych. Przekroje kominów muszą być dostosowane go jego przepustowości: mocy i rodzaju kotła czy też wysokości. Kominy bielsko powinny był budowane jak najbardziej prostoliniowo oraz z gładkim wnętrzem. Ważną cechą komina jest jego ciąg kominowy zwany również cugiem. Dzięki różnej gęstości powietrza na wlocie do kanału oraz wylocie przy zewnętrznej części komina ruch spalin, dymu czy też wentylacja odbywają się grawitacyjnie. Wtedy na przepływ ma wpływ różnica temperatur. Przy zastosowaniu wentylatora ciągowego różnica temperatur nie odrywa już roli, a za to możemy zmniejszyć przekroje przewodów. Kominy bielsko powinny znajdować się jak najbliżej kotłów.
 
Systemy kominowe bielsko są różne, można do nich zaliczyć kominy murowane, z prefabrykatów czy też stalowe. Kominy murowane bardzo dobrze sprawdzają się, gdy mają być w nim umiejscowione duże ilości kanałów. Są one ciężkie, więc powinny być posadowione na fundamencie oraz budowane przy nowo wznoszonych budynkach. Systemy kominowe bielsko murowane należy budować z cegły pełnej, by uniknąć sytuacji gromadzenia się wody w dziurkach cegły dziurawki, której spływanie mogłoby uszkodzić konstrukcje. Komin musi być konstrukcyjnie połączony ze ścianami nośnymi. Warto również go otynkować w części usytuowanej w domu, ponieważ ewentualne nieszczelności mogą zostać szybko wyłapane poprzez widoczne ślady na zewnętrznej części komina. Wewnętrze kanały ze względu na różny układ mogą mieć wymiary: 140 x 140 mm, 140 x270 mm, 270x 270 mm. Do wykończenia zewnętrznej części komina, wystającej ponad dach możemy użyć cegły klinkierowej. Systemy kominowe bielsko z prefabrykatów są lżejsze niż kominy murowane, ale nie można na nich obierać innych elementów konstrukcyjnych, wiec należy stosować przerwę pomiędzy mini w granicach od 5 do 10 mm. Konstrukcja składa się przeważnie od dwóch do trzech warstw. Idąc od wewnątrz: wkład z kamionki kwasoodpornej, obudowa z betonu lekkiego oraz czasem warstwa wełny mineralnej. Dodatkowymi elementami są: trójniki przyłączeniowe, wyczystki, zbieracze kondensatu i nasady kominowe. Przy zewnętrznym wykańczaniu kominów z prefabrykatów stosuje się płyty gipsowo-kartonowe zamontowane na stelażu. Samo otynkowanie może okazać się mało trwałe. Nie mogą być one wykańczane na górze cegłą klinkierową.  Systemy kominowe bielsko stalowe nie wymagają fundamentu, ponieważ ich konstrukcja może być zamontowana do ściany zewnętrznej. Do niej przyczepiona jest konsola wsporcza. Poszczególne segmenty łączy się na wcisk lub obejmą uciskową. Aby cała konstrukcja nie odchylała się od pionu należy zastosować specjalne uchwyty, które usztywnią całość. Wewnętrzną część wykonuje się ze stali kwasoodpornej, a zewnętrzną z blachy aluminiowej lub ze stalowej lakierowanej. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala dodać aspekty estetyczne do zewnętrznej części domu. Gdy komin jest częściowo w wnętrzu budynku należy osłonić go płytami gipsowo-kartonowymi. Elementami które dodatkowo wchodzą w skład komina stalowego to: kolanka, trójniki, wyczystki i segmenty wylotowe z daszkiem osłonowym.
 
Źle wykonana konstrukcja czy też nieodpowiednie materiały użyte do budowy komina mogą mieć fatalne skutki. Poprzez kondensacje pary wodnej w kominie wytwarzają się szkodliwe związki tj. kwas siarkowy i azotowy, które prowadzą o osłabienia ceramicznej struktury materiału. W związku z czym komin zaczyna pękać, powstają nieszczelności oraz występuje odpadanie tynku. Również zbyt wysoka temperatura uszkadza komin. Osadzanie się sadzy w kominie jako ubocznego produktu spalania powoduje słabszy ciąg oraz w skrajnych przypadkach pożar sadzy. Czyszczenie komina należy zlecić osobie z odpowiednimi uprawnieniami. Należy go czyścić minimum raz do roku. Komin musi spełniać podstawowe swoje zadania tj. odprowadzanie spalin, dostarczać odpowiednią ilość powietrza potrzebną do spalania oraz być odporne na pożar sadzy. Same przekroje kanałów powinny być kołowe, ponieważ taki przekrój lepiej się czyści i występują na nim mniejsze siły tarcia gazów. Ponadto należy zadbać o to, aby drzwiczki wyczystkowe były oddalone od materiałów łatwopalnych o minimum 30 cm. W przypadku gdy podłoga wykonana jest z drewna musimy ją zabezpieczyć blachą, płytkami ceramicznymi lub kamieniem.

Formularz kontaktowy

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest Firma "P.P.H U. OPAKPOL Budowlanka Zenon Kwaśniak" z siedzibą w Bielsku-Białej, ul. Katowicka 185 a, 43-346 Bielsko-Biała. Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

 

 

P.P.H U. OPAKPOL Budowlanka Zenon Kwaśniak
ul. Katowicka 185 a

43-346 Bielsko-Biała

 

NIP 547 104 09 64


Biuro: +48 33 821 74 30
Zenon Kwaśniak: +48 502 024 474
E-Mail: biuro@kwasniakkominki.pl

 

Nr konta  ING: 52 1050 1070 1000 0023 0607 1453

 

 

(C) 2018 P.P.H U. OPAKPOL Kominki i wkłady kominkowe Bielsko - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Projektowanie stron Bielsko Pozycjonowanie Bielsko